تماس با ما
اطلاعات
Button Language English
راهنمای انتخاب و خرید شامپوی مناسب برای انواع مو (قسمت دوم)   
5 خرداد, 1403 0

در ادامه مقاله قبلی که به بررسی مزایای یک شامپو خوب  و مناسب بر روی ظاهر و سلامت موها و ترکیبات رایج موجود در یک شامپو پرداختیم که در ادامه این مقاله سایر ترکیبات موجود در شامپو بررسی خواهد شد.

مواد شوینده غیریونی

این مواد دارای هیچ گروه یونی نیستند و جزو ملایم‌ترین مواد شوینده هستند و به بهبود ویژگی‌های ضد الکتریسیته ساکن شامپو کمک می‌کنند. آنها می‌توانند به عنوان یک مواد شوینده ثانویه با مواد شوینده یونی ترکیب شوند. مثالهایی عبارتند از: پلی‌اکسی اتیلن فتیل الکل، استرهای پلی‌اکسی اتیلن سوربیتول و آلکانول‌آمیدها.

مواد شوینده آمفوتریک(دوجانبه)

این مواد دارای گروه های با بار مثبت و منفی هستند و در pH پایین به عنوان مواد شوینده کاتیونی و در pH بالا به عنوان مواد شوینده آنیونی عمل می‌کنند. زیرگروه های آن عبارتند از بتاین، سولفاین و ترکیبات ایمیدازولینیوم. این ترکیبات در شامپوهای مخصوص کودکان و برای افرادی که موهای نازک و آسیب دیده دارند استفاده می شوند. مثالهایی از این گروه عبارتند از: کوکامیدو پروپیل بتاین و سدیم لورامینو پروپیونات.

راهنمای انتخاب و خرید شامپوی مناسب برای انواع مو 
راهنمای انتخاب و خرید شامپوی مناسب برای انواع مو
  • نرم کننده:

ترکیبات نرم یا مرطوب کننده در شامپو برای ایجاد درخشندگی و ویژگی های ضد الکتریسیته در مو ها مورد استفاده قرار می گیرد. اولین بار شرکت پروکتر و گمبل، پس از ارائه موفقیت آمیز شامپوهای درن ، شامپوهای 2 در 1 حاوی مواد نرم کننده را به بازار ارائه کردند. مواد مشتق شده از پروتئین‌ها (مثل کلاژن هیدرولیز شده) در نرم کننده ها به طور موقت فلس های کوتیکول های مو را به هم چسبانده و از شکستگی های آنها جلوگیری می کنند و تا زمان شستشوی بعدی کنار هم نگه می دارد. ترکیباتی مثل گلیسرین، پروپیلن گلیکول(PEG) و کلرید استئاریل‌ کوینیوم از جمله ترکیباتی هستند که به عنوان نرم کننده در شامپو ها استفاده می شوند.

  • کف کننده:

ترکیبات کف کننده باعث ایجاد حباب در آب می شوند. یک باور غلط رایج در بین مردم وجود دارد که هرچه محصول کف بیشتری تولید کند تمیزی بیشتری به همراه دارد. مواد کف کننده در شامپو منجر به روان شدن مواد شوینده  بر روی موها و پوست سر می شوند. چربی پوست سر فرایند تشکیل حباب را مهار می کند، به همین خاطر در دومین شستشو حباب بیشتری تولید می شود. اما به این معنی نیست که موی شما بهتر تمیز شده است. بنابر این اگر شامپویی که انتخاب کرده اید کف زیادی تولید نکرد نگران نباشید. (مثل شامپوهای مناسب موهای رنگ شده یا شامپو بچه). کوکو دی اتانول آمید یکی از ترکیبات کف کننده رایج است که با ایجاد کف کافی احساس رضایت در مصرف کننده ایجاد می کند.

  • ضخیم کننده ها:

ترکیبات ضخیم کننده باعث تشکیل ساختار پوششی بر روی سطح مو می‌شوند و احساس حجیم شدن به موها می‌بخشند. ترکیباتی مثل سدیم کلرید، پلی اتیلن گلایکول ویا کلسیم استئاریل لاوریل سولفات، غلظت محصول را افزایش می دهند و باعث حجیم شدن موها می شوند اما تاثیری بر تمیز کردن مو ندارند.

راهنمای انتخاب و خرید شامپوی مناسب برای انواع مو 
راهنمای انتخاب و خرید شامپوی مناسب برای انواع مو
  • تنظیم کننده های PH:

PH محصولات مراقبت از مو، عامل مهمی برای حفظ سلامت مو ها و پوست سر است. شامپوهای متعادل کننده PH می توانند با کاهش موخوره و خشکی و جلوگیری از شکستگی و گره خوردن و در عین حال بسته نگه داشتن کوتیکول، برای موهای طبیعی مفید باشند. شامپوهای دارای PH متعادل، ایده آل هستند زیرا روغن طبیعی مو و پوست سر را از بین نمی برند و تعادل را به پوست سر برگردانده و شرایط را برای رشد سالم موها فراهم می آورند.

افزودن مواد اسیدی مانند گلایکولیک اسید یا سیتریک اسید می تواند به تنظیم PH شامپو کمک کند. موهای شما دارای PH طبیعی بین 4.5 تا 5.5 است، همانطور که روغن روی پوست سر شما (سبوم) نیز دارای ویژگی  اسیدی است. اسیدیته طبیعی مو از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها بر روی مو و پوست سر جلوگیری می‌کند و کوتیکول را بسته و سالم نگه می‌دارد و برای شما مو و پوست سر سالم به ارمغان می آورد.

یکی از نکات مهم در انتخاب محصولات مراقبت مو ، نوع مو هاست. موهای مجعد ، به خاطر کوتیکول های نیمه باز، باید از محصولاتی با اسیدیته محدوده 5-3 استفاده کنند. اما به  افراد با موهای صاف استفاده از محصولاتی با PH محدوده خنثی 7-6 توصیه می شود.

  • مواد افزودنی خاص:

ترکیبات درمانی مثل عصاره های گیاهی، ویتامین ها یا ترکیبات ضد شوره و یا ضد ریزش. این ترکیبات نقشی در تمیز کنندگی ندارند، اما برای اینکه خاصیت درمانی آنها را بتوان مشاهده کرد باید برای مدت زمان بین 5 تا 10 دقیقه شامپو روی پوست سر بماند تا تاثیر خود را داشته باشد. عصاره های گیاهی مثل عصاره گل بنفشه، سدر، رزماری، آلوئه ورا ، دانه ارزن، سبوس برنج از ترکیباتی هستند که تاریخچه طولانی در جهت حفظ سلامت مو ها داشته اند.

نتیجه گیری:

برای حفظ سلامت و زیبایی موها، شامپو ها خط اول روتین مو ها به حساب می آیند. بنابر این انتخاب یک شامپو مناسب پوست سر و نوع موها، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شامپو مخصوص موهای چرب باید خاصیت پاک کنندگی قوی تری داشته باشد در حالی که برای تمیز و درخشان نگه داشتن موهای خشک، دکلره و رنگ شده شامپوهای حاوی شوینده های ملایم تری باید استفاده شود.

مطالعه ترکیبات تشکیل دهنده شامپو ها می تواند به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید و موهای سالم، زیبا و درخشان داشته باشید.


منابع:

(1) D’Souza P, Rathi SK. Shampoo and Conditioners: What a Dermatologist Should Know? Indian J Dermatol. 2015 May-Jun;60(3):248-54. doi: 10.4103/0019-5154.156355. PMID: 26120149; PMCID: PMC4458934.

(2) https://americanhistory.si.edu/collections/nmah_688587

نظر بدهید